неделя, 7 февруари 2021 г.

Сериали по света: Руски сериали



Традиционно руските сериали се занимават с теми, свързани с мафията, властта и богатството, а също и войната.
Те също се славят с пищните си исторически възстановки.

Каквато и да е обстановката повечето персонажи обикновено са оправни и амбициозни. Няма как.

Един от първите руски, а не съветски сериали, които имахме възможност да гледаме в България беше историята на няколко младежи, които се издигат в престъпния свят, а именно "Бригада" (2002). Заплетен сюжет, добра актьорска игра и дори своеобразна носталгия правят сериала да се открои.

Съвсем в друг жанр, но също толкова успешно премина "Бедната Настя" (2003), историята на бедно, но благородно сираче, което се бори за свободата и щастието си в царска Русия. Елегантни костюми, красиви актьори и приказна атмосфера, която беше доста различна от вървящите тогава екзотични теленовели.

Други исторически сериали, които сме гледали са "Петербургски тайни" (1994), където скандални и престъпни неща се случват в царския дворец през 1830 г.; "Екатерина" (2014) за една от най- известните руски императрици; "София" (2016) за византийската принцеса Зоя Палеологина, която става велика княгиня на Москва; и "Мата Хари" (2016) за известната шпионка от Първата световна война.

Руснаците също са майстори на славянския хумор: от романтичния "Как да се омъжим за милионер", през криминалния "Лондонград" до сатиричния "Как станах руснак", и по- ежедневните разносивдности като в  "Двама бащи, двама синове", "Мутра по заместване" и "Стажанти". Но разбира се най- успешната поредица е "Кухня" (2012), която разказва за комичните приключения на шеф Баринов в борбата му за заветната звезда на Мишлен, както и спин-оф сериалите "Хотел Елеон" и "Гранд".

Руснаците може и да водят суров живот, но душата им се слави да е широка и необятна, затова не пропускайте и техните романтични сериали като "Брак по завещание", "Винаги казвай винаги" (2003) "Лястовиче гнездо" и донякъде "Кралица на красотата", който е излъчен на нашите екрани.

Но най- популярните сериали, идващи от Русия след перестройката са тези с криминален елемент, а именно "Бандитския Петербург" (2000) слабо базирана на осемте крими романи на Андрей Константинов, "Да нарисуваш престъпление" за креативна аматьорка- детектив, "Неизвестният", който е загубил паметта си и историческия "Детектив Ана", а "Улици на счупени фенери" впечатлява с вече заснетите си 16 сезона. Други телесерии, които са подходящи за любителите на престъпленията са "Меч", "Граница", "Мажор" (2014), "Платина" и военния "Черните вълци" (2011).

И като за финал няма как да не споменем адаптациите на руски класически романи като "Война и мир", "Майсторът и Маргарита" и "Идиотът".

2 коментара: